KAZIUKO MUGĖ. AMATAI, MEISTRYSTĖ.

Kaziuko mugė – kasmetinė Lietuvoje rengiama folkloro mugė, kurioje žmonės pardavinėja savo pagamintus liaudiškus dirbinius. Mugė dažniausiai rengiama artimiausią sekmadienį iki Šv. Kazimiero dienos, kovo 4 d.

Svarbu jau ikimokykliniame amžiuje vaikus supažindinti su švente, parodyti, kaip dirba įvairių amatų meistrai. Tradiciniai amatai – viena svarbiausių etninės kultūros sričių, kurią turime išlaikyti ateičiai.

Pirmą pavasario savaitę darželyje virė darbai, skambėjo dainos. Mokytojos vaikams pristatė įvairius amatus, o ekskursijos į virtuvę, staliaus dirbtuves vaikams paliko didelį įspūdį.

Mokytojos dalinasi įdomiausiomis veiklomis.

Mūsų „Varpelio“ grupės savaitė buvo skirta susipažinimui su Kaziuko muge, amatais, dirbinių, rankdarbių įvairove, jų gamyba. Vaikai išmėgino įvairius amatus: pynė, klijavo, lipdė įvairius dirbinius iš molio, popieriaus. Džiaugėsi laisvai kurdami, improvizuodami įvairiomis dailės ir kt. priemonėmis. Savaitės pabaigoje organizavome Kaziuko mugę, kurios metu vaikai demonstravo savo kūrinius.  Visi kartu – vaikai, tėveliai, pedagogai gėrėjomės savo ir kitų kūryba.

Džiaugiuosi puoselėdama lietuvių liaudies tradicijas, kad galiu supažindinti vaikus su Kaziuko mugės papročiais.

Parengė mokytoja metodininkė Renata Kleviado

“Drugelių“ grupės mokytojos S. Bražionienė ir G. Paškevičienė vaikams pasakojo kaip atsirado paprotys organizuoti Kaziuko mugę. Vaikams patiko auklėtojų skaitomas eilėraštis “Į Kaziuko turgų”, todėl greitai jį išmoko mintinai. Aplinkoje radę įvairių priemonių gamino šaukštus, riestainius, ąsočius, rankines, pavasariu kvepiančias puokštes. O kaip tą prekę – savo darbelį parduoti?  Sužinojo, kad pirkėjui patiktų ir pirktų –  reikia mokėti ją pagirti.        

     Parengė mokytoja S. Bražionienė

  Kaziuko mugė- tai seniausias ir didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys. Su ,,Bitučių ‘‘grupės vaikais visą savaitę kalbėjome apie šio renginio papročius, esmę .Sužinojome daug specialybių .Tapome staliais ,lipdytojais, floristais , kepėjais ,muzikantais ir t.t.

Gaminome darbelius iš modelino ,druskos tešlos ,popieriaus ,siūlų …Klausydami liaudiškos muzikos grojome įvairiais muzikiniais instrumentais.

Penktadienį grupėje surengėme Kaziuko mugę. Vieni grojo ,kiti prekiavo savo pagamintais darbais,  kiti šoko . Gera nuotaika lydėjo vaikus visą dieną.

VAIKŲ MINTYS:

Gabrielė Ž.: Gal galima pas jus derėtis?

Milda: Pas Jus labai brangu .

Parengė „Bitučių“ gr. mokytojos Sandra Graužienė ir Gitana Rudzytė

„Saulyčių“ grupės Eitvilės mamytė pasisiūlė papasakoti apie savo profesiją – arboristiką. Pirmą kartą išgirstas žodis visus sudomino. Arboristika – savaime augančių ar introdukuotų sumedėjusių antropogeninio kraštovaizdžio augalų (medžių, krūmų, palmių, lianų) ir jų aplinkos (augaviečių, buveinių) priežiūra, globa. Pagrindinis dėmesys skiriamas ne miško arboriflorai, o mūsų aplinkos – miestų, gyvenviečių, sodybų ir kitokiu būdu urbanizuoto kraštovaizdžio – želdiniams. Sužinojome apie augalų sandarą, augalų kenkėjus ir vabzdžius, kurie apsaugo augalus nuo kenkėjų, kaip ir kodėl reikia prižiūrėti medelius. Supažindino su medžių genėjimo įrankiais.

Vaikai kalba:

Greta: „Augalai tie, kurie auga. Reikia augalams vandens ir saulytės“. „Medžiams irgi reikia vandens, kad augtų“.

Kotryna: „Seklytes reikia užkasti, kad būtų gerai ir tada išeina“.

Marius: „Po žeme auga bulvės ir morkos“.

Rokas: „Medžiams reikia nukirpti šakas, kad nenukristų ant mašinų“.

Saulyčių gr. net tik pasitiko Eitvilės mamytę su savo profesijos pristatymų, bet ir gamino verbas, iš spalvotos vielos lankstė gėlytes ir kt., “štampavo” pinigus ir žaidėme Kaziuko mugę. Pirko, pardavinėjo ir leido smagiai laiką.

Parengė mokytojos Jolanta Stučkienė ir Aldona Gudmonienė

 

Žiema vis dar kovoja su atkeliaujančiu pavasariu. „Pelėdžiukų“ grupės mokytojos L. Kvakšis ir A. Andriukaitienė  artėjant Kaziuko mugei pakvietė tėvelius pristatyti amatus. Tai ženklas, kad reikia suteikti vaikams žinių apie amatus ir atlikti daug darbų. Amatų savaitės pradžią atidarė ir rytą praskaidrino pavasario šauklys, Rūtenio tėtis. Jis  pristatė medinius pučiamuosius instrumentus: skudučius, dūdelę, birbynę. Papasakojo iš ko jie pagaminti, pademonstravo kaip jie naudojami, išgirdome šių instrumentų skleidžiamus garsus.  Atsargiai liesdami instrumentą vaikai bandė pūsti, tačiau garso išgauti dar nepavyko. Labai nenusiminė, nes vaikams buvo nauja patirtis. Vaikai sužinojo kaip vadinasi  žmogus, kuris groja – muzikantas.

Parengė mokytoja Angelė  Andriukaitienė

 

Patys mažiausi „Paukštelių“ grupės vaikai šią savaitę susipažino su paukščiais, jų įvairove. Mokytojos Juliana Sinkevič ir Giedrė Sasnauskienė pakvietė vaikus pažaisti ,,Skrenda- neskrenda”. Kviečia ir jus pažaisti:

„Kai vaikams sakoma ,,Paukšteliai skrenda”-jie bėga ir plasnoja rankytėmis. Kai duodamas signalas ,,Neskrenda” atsitupia, kol vėl pasakoma – ,,Paukšteliai skrenda“.

O koks paukštis Lietuvoje didžiausias? Gandras. Auklėtojos kviečia vaiku į ratelį pamėgdžioti gandrą – paskraidyti, palakioti ilgomis kojomis,  pasigauti varlytę… Ne vienas paukštelis tą savaitę užsuko į svečius, juk jie ir gi  paukšteliai iš „Paukštelių“ grupės.

Kaziuko mugės ir amatų savaitės apžvalgą parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Gintarė Pečiulienė