Bendruomenės išvyka „NEATRASTA SŪDUVA: DVARAI IR SUVALKIEČIŲ GYVENIMO BŪDAS“

Prasidėjus naujiems 2024 m sausio 6 d. 8 val. ryto l/d „Delfinukas“ bendruomenė rinkosi į išvyką po Suvalkijos dvarus. Nors diena žadėjo būti šalta, su daug sniego (naktį užpustė kelius), bet tai nesutrukdė pažinčiai su vienu iš 5 Lietuvos regionų – Suvalkija/Sūduva. Visos kelionės metu gidei pasakojant apie suvalkų gyvenimą, istoriją, papročius ir kt., nepajutome kaip atvykome į Sūduvos dvarą Šakių rajone. Susipažįstame su XIX a. vid. Zyplių dvaro istorija. Lauko ir vidaus erdvėse eksponuojami kraštiečių bei Lietuvos ir užsienio šalių tautodailininkų bei menininkų darbai: paveikslai, rankdarbiai, medžio, akmens skulptūros, keramikos, kalvystės, stiklo dirbiniai. Vaikščiodamos po dvaro parką atradome netikėčiausių menininkų darbų, kurie taip ir kvietė juos išbandyti. Kaip ramiai praeiti neišbandžius senovinio dviračio ar nepasėdėjus ant gigantiškų krėslų. Ant jų prisėdus pasijutome kaip pasakoje „Guliverio kelionės“ ir daug kitų.

Pajudėjome toliau. Atvykus į XIX a. įkurtus Gelgaudiškio dvaro rūmus– Šakių rajono paveldo lobyno perlą, mus pasitiko saulė. Apšviestas saulės, baltame sniego patale rūmai atrodė įspūdingai. Šiame dvare 1972 m. buvo filmuotas legendinis lietuvių filmas „Tadas Blinda”. Kol ragavome suvalkietiškų užkandžių, dvaro ponia papasakojusi dvaro istoriją pakvietė į šokio pamoką. Pasipuošę skrybėlaitėmis pasijutome to laikmečio damomis.

Atvykome į Plokščius, kur yra vienintelė Lietuvoje Vaiguvos gatvė-upelis. Labai graži, įdomi vieta. „Normaliam keliui nebeliko vietos, nes sodybos pastatai užstatyti iki pat upelio. Į toliau nuo gatvės esančias sodybas privažiuoti nėra jokio kito kelio, tik tas,
kuris „eina“ per vandenį“ – pasakoja mums gidė.

Pasukę link namų, sustojome kaimo sodyboje, kur mūsų jau laukė svetingi šeimininkai su karšta vakariene ir smagiai nusiteikusiu muzikantu. Susipažinome, pasirodo tai pats maestro Kęstutis Vasiliauskas, daugelio lietuvių taip pamėgtų, hitais tapusių dainų autorius – „Ąžuolai žaliuos“, „ Trys spalvos“ ir daugelis kitų. Dainavome visi maestro akomponuojant gitara, smuiku, akordeonu. O pabaigai visi kartu atsistoję sudainavome „Ąžuolai žaliuos“. Kartu su maestro dainuoti buvo labai reikšminga. Atsisveikinant visi kartu  įsiamžinome bendroje nuotraukoje.

Ačiū visiems kartu keliavusiems. Kartu praleidome gražią saulėtą dieną, namo veždamiesi didelį glėbį įspūdžių ir lauktuvių. Praturtėjome dar viena istorija.

Pavaduotoja ugdymui Ginatrė Pečiulienė